Sık Sorulan Sorular

Ehliyet nasıl yenilenir?

2 adet biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve eski ehliyetinizle birlikte giderek emniyetten ehliyetinizi değiştirebilirsiniz. 15 TL kart ücretini Ziraat, Vakıf ve ya Halk Bankalarından birine yatırmanız gerekmektedir. Sağlık raporunu Aile Hekiminizden veya özel bir hastaneden alabilirsiniz.

Alkollü araç kullandığı için ehliyetine el konulan kişi ne yapmalı?

Alkollü araç kullanan kişinin ehliyetine el konur. Süre bitiminde kişi ehliyetini alabilir. Polis gerekli görürse kişi psikoteknik muayeneye girebilir. Eğer aldığı ceza ile 100 ceza puanı dolduysa Trafik ve Çevre Bilgisi ve Trafik Adabı derslerini alarak gerekli işlemler yapıldıktan sonra ehliyetini alabiir. Stajyer ehliyet sahibi kişi alkollü araç kullanırken yakalanırsa ehliyeti iptal olur. 6 aylık süre dolduktan sonra psikoteknik testlere tabi tutulur ve yediden ehliyet almak için kursa başvurması gerekir.

Ehliyet kursuna başvuru için gereken belgeler nelerdir?

Başvuru yapabilmek için; -4 adet biyometrik fotoğraf -Sağlık Raporu -Adli Sicil Kaydı -Diploma veya Öğrenci Belgesi -Kimlik Fotokopisi gerekmektedir.

Ehliyet kaybolduğunda yeni ehliyet nasıl çıkarılabilir?

Öncelikle emniyetten randevu almanız gerekmektedir. Belge olarak istenen iki adet biyometrik fotoğraf ve 140 TL ehliyetin kart bedelini Ziraat Bankasına yatırdığınızı gösteren dekontla birlikte ehliyetinizi kaybettiğinizi gösterir bir dilekçe yazarak randevu aldığınız İlçe Trafik Şube Müdürlüğüne gidip ehliyetinizi tekrar çıkarabilirsiniz.

Türkiye'de aldığımız ehliyet yurt dışında geçerli midir?

Ülkemizde ehliyetlerle ilgili yapılan çalışmalarla ehliyet sertifika sınıfları yurt dışı ile uyumlu hale gelmiştir. Fakat gerekli uluslararası anlaşmalar henüz yapılmadığında yurt dışında ehliyetimizi yalnızca 6 ay süre ile kullanabiliriz. Daha uzun kalmamız durumda bulunduğumuz ülkeye ait ehliyeti edinmemiz gerekmektedir.

Yurtdışında alınan ehliyet Türkiye'de geçerli midir?

Yurt dışında alınan ehliyetler ülkemizde 6 ay süre ile geçerlidir. Bu süre sonunda ülkeye yeniden giriş yapmak gerekmektedir. Uzun süre kalınacaksa ülkemize ait ehliyeti almak gerekmektedir. Emniyetin sitesinde belirtilen ülkelerden birinden ehliyet aldıysanız onu ülkemize ait ehliyetle değiştirebilmektesiniz.

Ehliyet yenileme için sağlık raporu nereden alınır?

Ehliyetinizi yenilemek için gerekli olan sağlık raporunu Aile Hekiminizden veya Özel bir hastaneden alabilirsiniz.

İstanbul'da sürücü kursu ücretleri ne kadar?

2017 yılı için İstanbul da belirlenen taban fiyat 1500 TL dir. 34 ders teorik, 16 ders pratik eğitimi kapmasaktadır bu fiyat.

Engelli ehliyet nasıl alınır?

Bu ehliyet tipi için heyetten alınmış bir sağlık raporu ile sürücü kursuna müracaat etmeniz gerekmektedir.

Stajyer sürücü nedir?

Ehliyetin alındığı günden itibaren 2 yıl geçerli olan bu uygulamada stajyerliğin devam ettiği iki yıl boyunca 75 ceza puanını aşmamanız gerekmektedir. Amaç kurallara uygun araç kullanmayı alışkanlık haline getirmek ve trafik kültürünü yerleştirmektir.

Ehliyet yenileme ücreti ne kadardır?

Ehliyetinizi yenilemek için 15 TL kart ücretini yatırmanız gerekmektedir. Ehliyetinizi kaybetmeniz durunda 140 TL yatırmalısınız.

B sınıfı ehliyeti olanlar, A2, C, D ehliyeti almak için hangi derslerden sorumludur?

B sınıfı ehliyeti aldıktan sonra diğer ehliyetlere geçiş yapmak için sadece direksiyon sınavına girmek zorundasınız. Teorik sınavdan muaf durumdasınız.

Sınavdan sonra ehliyetimi ne kadar zaman içerisinde almam gerekiyor?

Sertifika almaya hak kazandıktan sonra 2 yıl içinde sertifikanızı ehliyet kartına çevirmeniz gerekmektedir.

Ehliyet sınavı için başarı puan barajı kaçtır?

Teorik sınavdan 70 almanız sınavdan başarılı sayılmanız için yeterlidir.

Ehliyet sınavı için gitmem gereken kurs kaç ay sürer?

Bu durumda net bir cevap vermek mümkün değildir. Sınav tarihlerine göre değişmekle birlikte ortalama olarak 2 ay sürmektedir.

Yazılı ve direksiyon sınavları nerede yapılıyor?

Yazılı ve direksiyon sınavları sürücü kursunun bağlı olduğu ilçe de yapılır. Yazılı sınav için ilçede bulunan herhangi bir okul çıkabilirken direksiyon sınavına İlçe Milli Eğitimin belirlediği alanda girersiniz. E-sınav merkezleri ise sabittir.

Ehliyet sınavında başarısız olduğumda kaç defa sınava girme hakkım var?

Yazılı sınav için adayın 4 sınav hakkı bulunmaktadır. Direksiyon sınavında 4 hakkında da başarısız olan aday 2. direksiyon sınav aşamasına geçer, devam etmek isterse ders ücretlerini yatırır ve 4 hak daha kazanmış olur

Ehliyet sınavında verdiğim yanlış cevaplar doğru cevaplarımı etkiler mi?

Ehliyet sınavında yanlışlar doğruları götürmez. Başarı olmak için en az 35 doğru yapmanız yeterlidir.

Ehliyet sınavında toplam kaç soru vardır?

Teorik sınavda adaylarımız 4 farklı dersten sorumludur. Toplam soru sayısı ise 50 dir.

Sürücü sertifikası nedir? Ehliyet yerine geçer mi?

Sürücü sertifikası sizin ehliyet almaya hak kazandığınız gösteren bir belgedir. Ehliyet yerine geçmez. Fakat ehliyet alabilmeniz için sertifikaya sahip olmanız gerekmektedir.

B sınıfı ehliyet ile motosiklet ehliyetini aynı anda alabilir miyiz?

İlk önce otomobil veya motosiklet için kursa başvurup, başarılı olmanız ve sertifikanızı ehliyete çevirdikten sonra ise diğer bir sertifika için yeniden kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Stajyer ehliyette yanında birisi olma zorunluluğu var mıdır?

Biz de ki stajyer ehliyet sisteminde böyle bir zorunluluk yoktur. 2 yıl içinde 75 ceza puanını doldurmazsanız stajyerlik otomatik olarak ortadan kalkar.

B sınıfı ehliyet ile motosiklet kullanılır mı?

Kullanamaz, motosiklet kullanmak için A sınıfı ehliyetlerden motorunuz için geçerli olanı almış olmanız gerekmektedir.

Motosiklet sınıfı ehliyet sınavına kendi motosikletimizle girebilir miyiz?

Uygulamalı sınavlarda kursların Milli Eğitim onaylı araçları kullanılmak zorundadır. Kendi aracınızla sınava giremezsiniz.