E-Sınav

Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı (MTSAS), kara yollarında seyreden araçları kullanacak sürücü adaylarına yönelik, teorik ve uygulama sınavlarını kapsamaktadır. e-Sınav, basılı evrak kullanılmaksızın sınav uygulama ve değerlendirilmesine ilişkin her türlü işlemin elektronik ortamda ve bilgisayarlar aracılığıyla yapıldığı sınavlardır. Merkezi sınav tarihlerini beklemeden, teorik ders eğitimini tamamlayan adayların randevu esasına dayanan e-sınav ile daha hızlı ehliyet sahibi olması amaçlanmaktadır. MTSK Müdürlüğüne kayıt yaptırarak sorumlu olduğu derslerin eğitimlerini tamamlayan tüm adaylar ile halen klasik sınavda sorumluluğu devam eden adaylar e-Sınav başvurusu yapabilir.

Her ayın 10. gününe kadar alınan kayıtlar için adayın teorik ders programı bir haftada tamamlanır. Sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı'ndan aday için e sınav randevusu alınır. Yaklaşık bir hafta içerisinde sınav için randevu tarihi belirlenir.

Sınavlar; Genel Müdürlük tarafından belirlenen merkezlerde, belirlenen tarih ve saatlerde “e-Sınav randevu sistemi” üzerinden yapılan başvurular dikkate alınarak yapılmaktadır.

Teorik ders programı tamamlanan aday için sistemden mümkün olan en yakın tarihe randevu alınır. Adaylar sınav randevularına üç gün kalana kadar randevu gününü değiştirebilmektedir.

e-sınav da sürücü adaylarının merkezi sınavlarda olduğu gibi 4 sınav hakkı bulunmaktadır. Sınav sonuçları ise sınav tamamladıktan sonra yaklaşık bir saat içinde öğrenilebilmektedir. Başarısız olunması halinde 15 gün sonra gelen ilk sınava randevu alınarak sınav tekrarlanmaktadır. Bir ay içinde randevu almayan adayın bir sınav hakkı yanmış sayılır.

E-sınav için yatırılan sınav harcı merkezi sınav için yatırılan harçtan farklılık göstermeksizin 2016 yılı için 60 liradır. Sınav harcını adaylar TC kimlik numaralarıyla Ziraat Bankası ATM’lerinden yatırabilirler.

Elektronik sınavda 12 İlk Yardım, 23 Trafik ve Çevre, 9 Araç Tekniği ve 6 Trafik Adabı sorusu sorulmaktadır. Sınav toplam 50 sorudan oluşmaktadır. Sınav süresi 45 dakika sürmektedir. Normal teorik sınavlarda sınav süresi 60 dakikadır. Fakat e-sınav’da basılı evrak kullanımı olmadığından sınav süresi için 45 dakika uygun görülmektedir.

Sınava girebilmeniz için yanınızda kursunuzdan aldığınız sınav giriş belgeniz ve kimliğiniz bulunmalıdır. Sınavdan en az yarım saat önce sınava gireceğiniz binada hazır bulunmanız gerekmektedir. E-sınav kılavuzuna göre sınava geç kalırsanız ve o sırada sizden önce çıkan bir aday olursa sınava alınmayacağınız belirtilmektedir. Fakat geç kaldığınız halde sınavdan kimse çıkmamış ise sınava alınacağınız belirtilmektedir.

Tüm kolaylıklarının yanında Anadolu ve Avrupa Yakasına açılan e-sınav merkezleri sürücü adaylarımız için ulaşım vs. kaygılarını ortadan kaldırarak sınavın daha sağlıklı geçmesini sağlamaktadır. Avrupa yakası için, Güngören Alparslan İmam Hatip Lisesi, Anadolu yakası için Üsküdar Haydarpaşa Lisesi e-sınav merkezi olarak şeçilmiş olup iki okul da ulaşımı son derece kolay okullardır.