Adayların Bilmesi Gerekenler & Ehliyet Alma Süreci

Süreç adayın kursa başvurusu ile başlar. Gerekli belgeler tamamlandıktan sonra adayın sisteme kaydı yapılır ve ders programları girilir.

Gerekli belgeler;


Her sınav için belli harç yatırma zamanları vardır. Aday bu süre içerisinde harç yatırma işlemini gerçekleştirir ve sınava girmeye hak kazanır. Yazılı sınav için adayın 4 hakkı bulunmaktadır. Harç yatırıldıktan sonra sınav hakları başlamış olur.

Adayın kayıt olduğu dönemin teorik dersleri için kurs tarafından bir program belirlenir ve aday bu süre içerisinde İlk Yardım, Trafik ve Çevre, Trafik Adabı ve Araç Tekniği derslerini almış olur. Dersler projeksiyon kullanılarak görsel ağırlıklı işlenir. Ayrıca derslerde öğrenilenler test ve deneme sınavlarıyla pekiştirilir ve aday yazılı sınava hazır hale getirilir.

Aday yazılı sınavı geçtikten sonra direksiyon sınavına girmeye hak kazanmış olur. Direksiyon eğitim programı belirlendikten sonra aday 2 ders similatör, 14 ders akan trafik eğitimine katılır. Eğitimlerini tamamlayan adaylara kurs tarafından sınav onayı verilir ve aday Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen zamanda direksiyon sınavına girer.

Direksiyon sınavında başarılı olan adayın evrakları kurs tarafından hazırlanır ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne onaylanmaya gönderilir. Onaydan gelen evraklarla birlikte adayın dosyası eksiksiz şekilde hazırlanır ve adaya teslim edilir. Aday Emniyet Müdürlüğünden randevu alarak randevu saatinde işlemlerini tamamlar ve ehliyet alma sürecini tamamlamış olur.


Adayın emniyete gitmeden önce ehliyet harçlarını belirlenen bankalara yatırması gerekmektedir.

Ehliyetini alan sürücü 2 yıl boyunca stajyer sürücü konumundadır. Bu 2 yıl boyunca 75 ceza puanını doldurmaması gerekmektedir. Doldurduğu takdirde ehliyetine el konmaktadır. Fark sınıfları için yazılı sınav uygulaması yoktur. Onlar için süreç direksiyon eğitimiyle başlar ve benzer şekilde devam eder. Ehliyet almak için belirli yaş sınırlamaları bulunmaktadır. sınırı bulunmaktadır.
Ayrıca D ve C sınıfı ehliyeti alabilmek için B sınıfı ehliyete sahip olma şartı da bulunmaktadır.