Ehliyet Sınıfları

B Sınıfı

Bu ehliyet sınıfı otomobil ehliyetidir. Manuel ve otomatik olarak iki seçeneği vardır. Manuel ehliyet sahibi olanlar manuel, otomatik fark etmeksizin diledikleri aracı kullanabilirler. Fakat otomatik ehliyet aldığınızda sadece otomatik araç kullanabilirsiniz. B sınıfı ehliyet almak için 18 yasını ay ve gün olarak doldurmak gerekmektedir. Diğer ehliyet sınıflarını almak için B sınıfı ehliyet sahibi olma şartı arandığından B sınıfı ehliyet günümüzde temel ehliyet tipi olarak işlev görmektedir.

A1 Sınıfı

16 yasını ay ve gün olarak dolduran kişilerin alabileceği ehliyet tipidir. A1 ehliyeti 11 kw motor gücüne sahip nispeten küçük motorları kullanmak için gereklidir.

A2 Sınıfı

35 kw ya kadar motor gücüne sahip motorları kullanmak için alınan ehliyettir. 18 yaşını ay ve gün olarak dolduran herkes bu ehliyet için kurslara başvuruda bulunabilir.

A Sınıfı

A sınıfı ehliyet 35 kw ve üzeri motorları kullanabileceğiniz ehliyet tipidir. A ehliyet almak için 24 yaşını doldurmuş olmak veya 2 yıl A2 ehliyet deneyimine sahip olmak gerekmektedir.

D Sınıfı

D sınıfı ehliyet otobüs kullanma yetkisi veren ehliyettir. Bu ehliyeti alabilmek için en az B ehliyet sahibi olmak ve 24 yaşını doldurmak gerekmektedir.

C Sınıfı

C sınıfı ehliyet kamyon ehliyetidir. Bu ehliyeti almak için en az B ehliyet sahibi olmak ve 21 yaşını doldurmak şartı aranmaktadır.

E Sınıfı

Römork ehliyetidir.